Geleneksel Sporlar 4’üncü Etnospor Kültür Festivali’nde

İstanbul’da dördüncüsü düzenlenen Etnospor Kültür Festivali, 3 Ekim 2019 tarihinde Atatürk Havalimanı’nda kurulan festival alanında “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla kapılarını açtı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) tarafından organize edilen 4’üncü Etnospor Kültür Festivali’nin açılış töreni yapıldı.

Festival bu yıl “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla gerçekleştiriliyor. Sloganıyla azim, kararlılık ve mücadele vurgusunun yapıldığı organizasyon, 3-6 Ekim tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda 4 gün sürecek. 

DEK Başkanı Bilal Erdoğan, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Türk milletinin kendi kültürüne sahip çıkması gerektiğini belirterek, “Biz, ‘Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.’ dedik. Bize ait olana, bizim olana sahip çıkmadığımız takdirde kolumuz kanadımız kırılır, üzerinde durmak istediğimiz zemin, üzerinde yükselmek istediğimiz temeller yıkılır” dedi.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı ve DEK Başkan Vekili Hakan Kazancı ise dünyanın 200 yılı aşkın süredir Batı’nın ekonomik ve kültürel hakimiyetinde olduğunu söyledi.

Kültürel değerlerin ve geleneksel sporların canlandırılması gayretinde olduklarını dile getiren Kazancı, “Etnospor Kültür Festivali ile ülkemize ve ülkemiz özelinde oluşacak farkındalıkla dünyaya, müzikten spora, sanattan geleneksel çocuk oyunlarına kadar ülkemize ait olan değerleri tanıtmak için buradayız” şeklinde görüş belirtti.

Organizasyonun açılış töreni, Atatürk Havalimanı’nda kurulan festival alanındaki Han Çadırı’nda gerçekleştirildi. Törende halk oyunları gösterilerinin ardından kortej geçişi gerçekleştirildi.

Festivalde geleneksel spor oyunları için 135 at kullanılacak

Atlar; kökbörü, atlı okçuluk, pato ve cirit müsabakalarında yer almasının yanı sıra festivale gelecek çocuklar ve ebeveynlerinin profesyoneller eşliğinde binmesi için de kullanılacak.


Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir