Farklı Kültürlerin Geleneksel Atçılık Sporcuları Etnospor’da Buluştular

Türkiye genelinde at ile ilgili etkinlikler çoğalıyor. Bu etkinliklerden biri de Mayıs ayında Yenikapı Meydanı’nda “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganıyla düzenlenen “3. Etnospor Kültür Festivali”.

Etnospor Kültür Festivali’nde birçok farklı geleneksel spor müsabakasının yanı sıra atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü gibi geleneksel atçılığa ilişkin yapılan müsabakalar da ilgi gördü.

Dünyanın farklı ülkelerinden geleneksel atlı sporcuları bir araya getiren festivalde Kırgızistan’dan atlı akrobasi için 15 sporcu, Kazakistan’dan kökbörü için 13 sporcu ve Japonya’dan Yabusame için 25 kişi akredite oldular.

Festivalde spor müsabakalarında binilenler 84, akrobasi alanında yer alanlar 17 ve halkın binmesi için getirilenler 30 yetişkin, 28 midilli dahil olmak üzere toplam 159 adet at yer aldı.

Etnospor’da Japon kültürünün en önemli geleneklerinden olan yabusame (Japon atlı okçuluk sporu) da yapıldı. Önceden belirlenmiş hedeflere Japon savaşçılar tarafından at sırtında ok atarak gerçekleştirilen “Yabusame” etkinliği katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Festival boyunca yapılan atlı spor müsabakaları sonucunda ödül kazanan sporcular ve takımlar sırasıyla şunlar:

Atlı okçuluk:
Genel klasman: Berkin Aras, Samet Baykurt, Muhammet Fethi Duruay
Memlük stili: Berkin Aras, Mustafa Emrah Koç, Yavuz Ayaz
Kabak atışları: Davut Çakır, Ümit Tekcan, Muhammet Fethi Duruay

Atlı cirit:
Can Dadaşlar Takımı, Uşak 1 Eylül Takımı, Uşak Genç Bozkuşlular Takımı, Erzincan Atlı Spor Kulübü Takımı

Kökbörü:
Van Ulupamir Takımı, Kazakistan takımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir