At Sevgisi Fotoğraf Karelerinde Hayat Buluyor

2017 yılında Kapadokya’da “At Love You” adında açtığı at fotoğraflarından oluşan sergisiyle dikkatleri çeken Fatih Tezcan; şu sıralar 15 – 18 Nisan 2019 tarihleri arasında Bayrampaşa İstanbul’da bulunan Mehmet Akif Ersoy Kültür Salonu’nda gerçekleştireceği “At Love You – 2” isimli fotoğraf sergisinin heyecanını yaşıyor.
Fotoğrafçı Fatih Tezcan ile atlar ve at fotoğrafçılığı özelinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fotoğraf çekmeye ne zaman başladınız? Neden at fotoğrafları?

Fotoğraf çekmeye 2015 yılında başladım. Profesyonel üstatlardan eğitim aldım. Atları çok seviyorum ve onların özel varlıklar olduğunu düşünüyorum. Bu güzellikleri fotoğraflamak beni çok mutlu ediyor.

“At Love You” isimli serginin birincisini 2017 yılında Kapadokya’da açmıştınız. Bu yola çıkarken hedefiniz neydi?

”At Love You“ benim kişisel ve özel bir projemdi. İnsanlara “at sevgisini” aşılamak amaçlıydı. Bunu başardığımı düşünüyorum. Sergim; Nevşehir valisinin, milletvekillerinin, Nevşehir’in ileri gelenlerinin, üst düzey yöneticilerin, basının, fotoğrafçıların ve halkın katılımlarıyla büyük ilgi gördü. Bu ilgi beni gerçekten çok mutlu etti.

At fotoğrafları yayınladığınız bir instagram hesabınız da var. Bu hesabın kariyerinizde yeri nedir?

@byfatihtezcan isimli instagram hesabımda yayınladığım kareleri özenle seçerek insanların beğenisine sunuyorum. Kişilerin beğenileri ve yorumlarıyla destek vermeleri bana büyük bir haz veriyor. İnsanlar arasında “Atadam” “At Love You “olarak bilinmek hayli güzel bir duygu.

En beğendiğiniz 3 fotoğrafınızı sorsak sıralayabilir misiniz? 

Bu soru aslında benim için zor bir soru çünkü hepsi bana göre çok değerli ve çok güzeller. Hani bir anne babanın çocuğunu sevmesi gibi düşünelim. Nasıl anne ve babalar çocuklarını ayrı tutmaz çünkü hepsi onların çocuklarıdır. Fotoğraflar için de benim çocuklarım diye düşünebiliriz.

Fotoğraflarınızı çekerken yaşadığınız ilginç bir olay var mı?

Bir atın fotoğrafını çekmek için yanına yaklaşarak onu biraz sevdim ve sonra da fotoğraf makinamı alıp açımı ayarladım. Fotoğraflamak için deklanşöre bastığım anda kafasını sağa sola çevirmeye başladı ve çekmeme izin vermedi. Sonra sevmek için bir kez daha yanına yaklaştım ve yine sevmeme izin verdi. Aradan biraz daha geçince tekrar fotoğrafını çekmek istedim ama buna yine izin vermedi. Sadece sevmekle yetindim o güzelliği…

At fotoğrafları çekmenin zor tarafları nelerdir?

Genelde çekimlerim spontane gerçekleşiyor.  At fotoğrafı çekmek normal çekimlere göre biraz farklıdır. At fotoğrafı çekmenin bir kaç zorluğu var bana göre. Bunları şöyle sıralayabilirim: Model çekimi gibi rahatlıkla poz verdiremezsiniz. Makinanın sesinden rahatsız olup sizin onu fotoğraflamanıza izin vermeyebilir. Sabırla beklemelisiniz ki güzel kareleri çekebilesiniz.

İleriye dönük hedefleriniz nedir?

15 – 18 Nisan 2019 tarihleri arasında Bayrampaşa İstanbul’da bulunan Mehmet Akif Ersoy Kültür Salonu’nda “At Love You – 2” isimli fotoğraf sergimi açacağım. Daha fazla kişiye ulaşıp bu güzel varlıklara olan sevgiyi çoğalmak amacındayım. Eğer gerekli desteği görebilirsem daha iyi projeler ile daha güzel şeyler sunmak istiyorum insanlara.