Geleneksel Spor ve Kültürler Etnospor Festivali’nde Buluşacak

Etnospor Kültür Festivali’nin 4’üncüsü bu yıl 3-6 Ekim tarihleri arasında Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. Festivalde Geleneksel okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk ve pato olmak üzere 12 geleneksel spor dalı sevenleriyle buluşacak.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen festival geçtiğimiz yıl “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganı ile tecrübenin ve işin ehli olmanın önemine dikkat çekerken bu yıl “Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın” diyerek kapılarını açıyor. Festivalin her yaş grubundan bir milyona yakın ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

16 ülkeden katılımcının yer alacağı ve 12 geleneksel spor dalında mücadelenin yaşanacağı organizasyonla ilgili bilgi veren Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) Başkanı Bilal Erdoğan: “Dünya Etnospor Konfederasyonu, bütün dünyada geleneksel sporların popülerleşmesi ve ihyası için çalışan ve 2015 yılında Bişkek’te kurulan bir konfederasyondur. Geldiğimiz noktada merkezimizi İstanbul’a taşıyarak kurumsal yapımızı güçlendirdik. Etnospor Kültür Festivali’nin ilk üçünü mayıs ayında yaptık. Şimdi yapacağımız dördüncüsünü ve muhtemelen beşincisini de sonbaharda yapacağız. Çünkü mayıs ayı, Ramazan ayına tekabül ettiği için festivalin sonbaharda yapılmasının daha uygun olacağı düşünülerek iki yıl boyunca festivali Eylül sonu Ekim başı yapmaya karar verdik” dedi.

Geleneksel sporların en ilgi çekicilerinden olan Atlı Okçuluk, Etnospor Kültür Festivali’nde önemli müsabakalar eşliğinde sergilenecek.