Büyük Şehir Kıskacından Uzakta Sıra Dışı Bir Yaz Okulu

Ateş Sanat ve Organizasyon, bu yıl Kastamonu Daday’da 9-29 Temmuz tarihleri arasında dördüncüsünü düzenleyeceği yaz okulu ile büyük şehir kıskacında sıkışan çocuklara nefes aldıracak eşsiz bir deneyim sunacak. Türkiye’de bir ilk olan proje kapsamında 8-13 yaş arası çocuklar süt sağmayı, ekip biçmeyi öğrenirken sertifikalı binicilik eğitimi de alacak.

Ateş Sanat ve Organizasyon bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceği yaz okulu ile büyük şehir kıskacında sıkışan çocukların doğal yaşamı tanımalarına imkan sağlayan bir projeyi hayata geçiriyor. İksir Otel’in çözüm ortaklığında, Kastamonu’nun büyüleyici doğasında gerçekleşen proje, çocuklara hayat boyu unutamayacakları eşsiz bir deneyim sunuyor.

Sertifikalı at biniciliği eğitimi ile Türkiye’de bir ilk

Ateş Sanat ve Organizasyon Kurucusu Arda Ateş, Yıl boyunca ev okul internet üçgenine sıkışıp kalan çocuklarımız süt sağmayı, toprakla haşır neşir olarak bir şeyler ekip biçmeyi, ıhlamur toplamayı, fırında lezzetli kurabiyeler pişirmeyi öğreniyorlar. Sanat ve spor aktivitelerine de yer verdiğimiz okulumuzda çocuklarımız güne sabah kahvaltısının ardından başlayan binicilik eğitimi ile devam ediyorlar. Profesyonel eğitmenler tarafından verilen derslerin sonunda teorik ve pratik sınavlardan geçen çocuklarımıza törenle binicilik sertifikası veriyoruz diyor.

Proje kapsamında kanyon ve mağara yürüyüşleri yapan, civardaki tarihi ve kültürel yapıları ziyaret eden çocuklar günün yorgunluğunu akşam hep birlikte İksir Otel’in havuzunda atıyorlar. 2018 yaz okulu programını bu sene üç hafta uygulamayı planlayan Ateş Sanat Organizasyon matematik mühendisi bir dans eğitmeni ve Mimar Sinan Üniversitesi mezunu bir resim öğretmeni ile binicilik derslerinde zorlanan öğrencilere bir de alternatif sunuyor. Üç haftalık eğitim sonunda dans koreografileri ve resim sergisinin kapanış gününde velilere sergilenmesi planlanıyor.

Son üç yıldır yürütülen proje hakkında velilerden çok olumlu geri bildirimler aldıklarını kaydeden Arda Ateş bu yıl projeyi mümkün oldukça fazla öğrenciyle buluşturmayı hedeflediklerini söylüyor.

Velilerinin arzu etmeleri halinde son dört gün çocuklarına eşlik edebildikleri etkinlik, ulaşım, konaklama, üç öğün yemek, gezi, binicilik eğitimi ve atölye çalışmalarını kapsıyor. Etkinlik süresince öğrencilere 7×24 rehber öğretmenler eşlik ediyor.

Temmuz 2018 yaz okulunda kesinleşen etkinlikler

  • Atlıspor – teori ve manej sınavlı, belgelendirilerek ve kapanış töreni ile sonlandırılan

(3 hafta boyunca, sabah saatlerinde, yaklaşık 3 saat manejde eğitim)

  • Çiftlik hayatına adaptasyon, çevreyi tanıma, organik beslenmenin öğrenciler

tarafından ürün hasat edilerek, toplanarak kahvaltı sofralarına getirilmesi. Örnek: Süt sağmak, yumurta toplamak, çiftlik hayvanlarını beslemek gibi…

  • Ahşap, Keçe, Resim, Kurabiye Atölyeleri
  • Dans, ritim, vücut-müzik koordinasyon çalışmaları
  • Yüzme, Hergün akşam saatlerinde, öğretmenlerin gözetimi altında yorgunluk atmak üzere serbest yüzme
  • Çevre gezileri, turistik, kanyon, mağara, göl, yürüyüş, keşif parkurları, balık, çadır hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir