93’üncü Gazi Koşusu’nun Kazananı THE LAST ROMANCE (Videolu Haber)

93’üncü Gazi Koşusu’nu The Last Romance adlı safkan kazandı. Jokey Ahmet Çelik de Gazi Koşusu’nu üst üste beşinci kez kazanarak tarihe geçti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına, 1927 yılından beri kesintisiz düzenlenen, Türk Yarışçılığının Derbisi Gazi Koşusu, bu yıl 93’üncü kez İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti. Adını yarış tarihimize altın harflerle yazdırmak adına 18’i erkek, 2’si dişi toplam 20 tay bu dev derbide, yaklaşık 35 bin kişilik bir seyirci kitlesi önünde sahne aldı.

2019 yılının şampiyonu, jokeyi Ahmet Çelik idaresinde koşuya katılan THE LAST ROMANCE oldu. Çim pistte 2400 metre mesafede gerçekleşen koşunun ikincisi Tolga Karakartal’ın sahibi olduğu, Özcan Yıldırım idaresindeki KUZEY KAFKASYALI olurken, Murat Dıragumandan’a ait HÜRAT jokeyi Erhan Yavuz ile üçüncü, Ahmet Güzelocak’ın sahibi olduğu SCOUTLEO ise jokeyi Gökhan Gökçe ile dördüncü oldu.

Son Düzlükte Adeta Nefesler Tutuldu

Kazanan The Last Romance’ın ekürisi Ghost Pasha, startla birlikte temposunu artırarak rakiplerinin önünde uzak farklı bir liderlik temin etti. Onu Matbaacı ikincilikte takip ederken son virajda farklar kapanmaya başladı. Son düzlüğe iç kulvarda çıkarak mesafe kaybetmeyen The Last Romance, jokeyi Ahmet Çelik’in teşvikleriyle liderliği rahatlıkla aldı ve son 400 metrede farkı açmaya başladı.

Büyük bir kalabalığın eşlik ettiği kupa töreninde, kazanan tayın sahibesi Melis Kurtel Emin’e Gazi Kupasını, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Mustafa Aksu birlikte verdiler.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, kazanan safkanın antrenörü Orkun Özelcanat’a vekaleten Onur Özelcanat’a plaket takdim etti.

Kazanan tayın jokeyi Ahmet Çelik, plaketini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı.

Bu tarihi koşuyu kazanan at sahibi; birincilik ikramiyesi, kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primi olmak üzere, yetiştiricilik primi hariç, toplam 2.393.835 TL kazanç elde ederken, ikincilik için 660.000 TL, üçüncülüğe 330.000 TL, dördüncülük için ise 165.000 TL ikramiye dağıtıldı.

TJK Kulübü Başkanı Serdal Adalı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde birbirinden önemli Grup koşuların gerçekleştiği bu yarışçılık bayramında, yarışseverlerin yanı sıra atçılık camiasının önde gelenleri, iş ve sanat dünyasından önemli isimler, politikacılar ve devlet erkanı da hipodromdaki yerlerini aldı. 35 bin civarında ziyaretçinin katılım gösterdiği Veliefendi Hipodromu, tarihinin en kalabalık günlerinden birini yaşadı.

VİDEO

FOTOĞRAFLAR