Atlı Cirit Ligi Finali’nin Galibi Erzurum Akıncılar Atlı Spor Kulübü

Türkiye’de her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “Atlı Cirit Ligi” final müsabakaları,  Türkiye Jokey Kulübü’nün desteğiyle, 27-28 ve 29 Ekim 2017 tarihlerinde Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda düzenlendi.

Son derece keyifli ve çekişmeli bir mücadeleye sahne olan final oyununu, Şengel Atlı Cirit Spor Kulübü’nü mağlup eden Erzurum Akıncılar Atlı Spor Kulübü kazandı.

Müsabakalar sonrası gerçekleştirilen törenle sporculara kupa ve ödülleri takdim edildi.

Türkiye’de Atlı Cirit

Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri ve adeta Türk’le özdeşleşmiş bir oyun olan cirit günümüzde Erzurum ve Uşak başta olmak üzere Kars, Bayburt, Erzincan, Malatya, Sivas, Denizli, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Manisa gibi pek çok şehirde resmi Atlı cirit kulüpleri tarafından oynanmaktadır. Türkiye genelinde 75 Atlı cirit kulübü, 900 faal olmak üzere 2000’e yakın Atlı Cirit sporcusu bulunmaktadır.

1996 yılında “Geleneksel Spor Dalları Federasyonu” kurulma kararı alındıktan sonra Atlı Cirit bu federasyonun çatısı altına alınmış ve resmi kimlik kazanmıştır. Bu yıldan itibaren turnuva şeklinde resmi müsabakalar yapılmış gelişmeye devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir