Atçılığa ve Atçılara Çağrı

‘At ve Binicilik Fuarı EQUIST Istanbul Horse Show’ Türkiye Jokey Kulübü’nün ev sahipliğinde 5. kez gerçekleştirildi. Bu alanda dünyada pek çok örnek bulunsa da EQUIST Türkiye’nin ilk ve tek fuarı olarak yoluna devam ediyor.

Atçılık fuarları, Avrupa’da en yüksek frekanslı fuarlar arasındadır. Özellikle Almanya gibi lider fuarların olduğu bir ülkede onlarca atçılık fuarı düzenlenirken atçılığın ve ona bağlı olarak da atçılık fuarlarının güçlü olduğu Fransa, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerde bu fuarlar 200-300 bin kadar ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu fuarlarda sporcular, kültürel (geleneksel) atçılık örnekleri, yarışçılar ve atçılığın endüstriyel tarafları buluşmaktadır.

Almanya’da Equitana, Fransa’da EquitaLyon, Salon du Cheval, İtalya’da Fiera Cavalli, İngiltere’de Beta International fuarlarında binin üzerinde at ve binici sayısına ulaşılmaktadır. Amerika elbette çok önemli bir etkinlik sahası. Öte yandan Çin, Japonya, Kore gibi ülkeler de atçılık alanında büyük bir sıçrama içerisine girmiş durumda. Yakında bu ülkelerin adını daha çok duymaya başlayabiliriz.

Atçılığın bütün kesimlerini buluşturan bu fuarlarda onlarca müsabaka, çok değişik şovlar ve bir birinden farklı çok sayıda etkinlik yapılmaktadır. Tüm bu fuarların ortak noktası; odağında at olmasıdır. Odağında at bulunan fuarların yapıldığı ülkelere ve fuarlara ilişkin alt grupta, tek alıcılı pazarlar durumundaki Arap yarımadası ve körfez ülkeleri ile Türkmenistan gibi devlet organizasyonları da örnek olarak gösterilebilir. Türkiye ve EQUIST ise çok daha özel bir ortam… Bir kere Türkiye kendi başına bir pazar, üstelik çok alıcılı bir pazar olup hem yarışçılık hem spor biniciliği hem de çok hızlı gelişen bir geleneksel binicilik söz konusu. Bunun yanında İran başta olmak üzere Azerbaycan, Irak, Gürcistan hatta Bulgaristan gibi çevre ülkelerden oluşan çok büyük bir pazar buluşması söz konusu.

Fuara sadece yerel bir pazar olarak bakılmamalı. Bilinçli katılımcılar bunun farkında. Fuarlar hakkı verilerek yapıldığı takdirde önemli bir konsolidasyon alanlarıdır. Çok farklı pazarların alıcıları, aynı şekilde çok farklı ülkelerin üretici ve satıcılarıyla ortak bir noktada yani iyi bir fuarda buluşacaklardır. Atçılık bir yana endüstrinin pek çok alanında bunun örnekleri sergilenmektedir. Buna en güzel örnek; Berlin’de yapılan sebze meyve lojistiği fuarıdır. Türk domates üretici ile Rus domates alıcısı Almanya’da buluşur ve yıllık bağlantı yapar… Neden Hintli eyer üreticisi ile İranlı atçı Türkiye’de buluşup ticaret yapmasın?

Atçılık; farklı işler yapma seçeneği sınırlı bir kitleye istihdam yaratacak rüzgarı estiren bir etkinlik sahasıdır. TJK’nın değerli bir çalışması vardı, orada yapılan tespite göre sadece yarış atçılığı 84 bin kişişey doğrudan iş yaratıyor… Bu alanda iddialı fuarlar yapmak; Türkiye gibi atçılığın gelişim hızının yüksek olduğu ülkelerde bir devlet politikası olmalı. Biz Eko Fuarcılık olarak araştırması, hazırlık aşamaları, uluslararası tanıtımları dahil aralıksız 10 yıldır EQUIST için emek, zaman ve para harcıyoruz. Kendi çabalarımız ile fuarımızı 5. kez açılabilir noktaya getirdik. Bu aşamada ev sahibimiz TKJ’ya teşekkür ediyoruz. Ancak EQUIST’in fikir aşamasından bu yana Türk atçılığına kattığı değeri ve sağladığı ivmeyi, Türkiye atçılık camiası maalesef EQUIST’e iade edemedi. Bunca emek ve potansiyel göz önüne alındığı zaman, camia olarak her mecramız ile bulunduğumuz noktadan çok daha ileride olmamız gerekiyor. Bunun için Tarım Bakanlığımız başta olmak üzere atçılığa dair kurumların bu işi sahiplenmesi gerekiyor.

Eko Fuarcılık ve EQUIST, dünya atçılık networküne hakim ve bir o kadar da bilinirliğe sahiptir. Bunu bir fırsata çevirmek adına ilgili tüm kurumlarımızı; Türkiye’nin atçılığına, istihdamına, katma değerli endüstriyel üretimine katkı sağlamak adına bu çabaya ortak olmaya ve destek vermeye davet ediyorum.

Bir çağrım da atçılık endüstrisindeki dünya markalarına ve bunların üreticilerine olacak: Atçılıkta dünya pazarlarını hedefliyorsanız; Türkiye’nin güvenilir, kazançlı ve uzun dönemli bir satış ve üretim yeri olduğunu gözden kaçırmayın. Ülkenin sunduğu olanaklardan yararlanmak için EQUIST’i bir fırsat bilin ve en az bizim kadar koruyup kollayın.

İlker Altun


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir