Azimle Koşan Kazanır
Erkan Demir’den Suudi Arabistan’da Büyük Başarı

4 Mart 2023 tarihinde  Suudi Arabistan’ın Alula şehrinde koşulan Fursan Cup’ta mücadele eden Erkan Demir, Draguna isimli atıyla katılığı yarışmayı 4. olarak tamamladı. 40 ülkeden 200 atın start aldığı 120 kilometrelik çöl yarışı 4 lup halinde yapıldı. Her lup ayrı bir parkurda koşuldu. Türkiye’den üç sporcunun katıldığı yarışmada Hasan Sencer Baştuğ da yarışmayı 23. olarak tamamladı. Özel çöl koşulları nedeniyle Avrupa ülkelerinde hazırlanmış atların yarışmada başarı gösterememesi nedeniyle sporcular daha çok Arap ülkelerinden kiraladıkları atlarla yarışıyor. Türkiye’de doğup yetiştirilmiş bulunan Draguna isimli at TJK tarafından organize edilen yarışmalarda da dereceler yapmış orijinal bir Türk atı.

Atını yarış ortamının özel koşullarına hazırlamak için Şubat ayında Antalya’ya giderek Patara Plajı’nda, ardından da Manisa’da dağlarda -15 derecede çalıştıran Erkan Demir; “yarışmaya Avrupa’dan gidip bitiren at görülmemiş, ilk olarak biz bitirdik,” diyerek şunları söyledi:

“Bu, attan çok görevlinin çalıştığı, 10 milyon Euro’nun üzerinde hazırlık bütçesi, 4.2 milyon USD ödülü olan bir yarışma. Yarışmaya katılarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için kararlı bir mücadeleye giriştim. Ekibimle birlikte 4 günlük maceralı bir yolculukla yarış yerine vardık. Suudi Arabistan, dünya sıralamasında ilk 25’e giren sporcuların atlarını özel uçakla taşıyor fakat ben kendi olanaklarımla uçak ve karayolu giderlerimi karşılayarak hedeflediğim sonuca ulaştım. Hedefim 4 ile 10’unculuk arasında bir yer almaktı ve ben 4. oldum. Yarışma öncesinde tehditler aldım, ahırıma girildi, atım için sakat yarıştan çekilecek denilip muayeneler yapıldı, sonunda veteriner kontrolüne giren 218 atın 18’i elendi fakat ben koştum.”

Türkiye’den Suudi Arabistan’a ilk kez at götürüldüğünü, bu nedenle Tarım Bakanlıkları tarafından çözümler üretildiğini belirten Demir, “uçakla tek yön at taşıma ücreti 19.800 USD. Bu koşullar altında geri getirmek yerine Suudi Arabistan’da bıraktığım atımı, Fransa’da koşulacak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanmak için Avrupa’ya götürüp, 140 ve 160 kilometre yarışlarını da bitireceğim. Ayrıca bu yıl genç atlar dünya şampiyonası için de hazırlamış olduğum başka bir atımla yoluma devam etmek de hedeflerim arasında,” dedi.

Erkan Demir son olarak; “Bu maceranın en başından beri yanımda olup beni destekleyen  dostlarım İbrahim  Aslan, Sercan Kavuşan, Engin Özel, Erdil Veterner Kliniği’nden Volkan Köksalan, Dak Hukuk Bürosu’ndan Aysegül Dak, Koçak Kasa’dan Yavuz Kocak ve Ulrike Gizem, yer ekibimin ve atımın kıyafet sponsoru olan Cavalier San Marco, ayrıca Esma Teker, Nergis Pehlivan, Yahya Kemal Teker , Ömer Fethi Ergin, Ghassan Alsadeg’a da destekleri için teşekkür ediyorum,” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir