92. Gazi Koşusu Şampiyonu HEP BERABER

92. Gazi Koşusu’nu Fedai Kahraman’ın sahibi olduğu, Mehmet Yalçın’ın antrene ettiği, jokeyi Ahmet Çelik idaresindeki “HEP BERABER” kazandı.

Ulu Önder Atatürk’ün adına düzenlenen ve 1927 yılından bu yana aralıksız gerçekleşen, Türk Yarışçılığı’nın derbisi Gazi Koşusu’nun 92.’si, 1 Temmuz 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu.

1.650.000 TL birincilik ikramiyesi olan ve İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşulan 92. Gazi Koşusu’nu Fedai Kahraman’ın yetiştirdiği ve sahibi olduğu ancak kardeşi Veysel Kahraman adına koşan HEP BERABER isimli safkan, jokey Ahmet Çelik’le 2.29.67’lik derece yaparak kazandı. Erkek Tay Deneme Koşusu’nu da kazanmayı başaran HEP BERABER, 22 Eylül tarihinde koşulacak Ankara Koşusu’nu da kazanması durumunda, Triple Crown yapmayı başaracak.

2018 yılının şampiyonu safkan; bu galibiyetiyle sahibine, birincilik ikramiyesine ek olarak, kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 2.523.320 TL kazandırdı.

Bu seneki Gazi Koşusu’nda 18’i erkek, 3’ü dişi olmak üzere toplam 21 tane üç yaşlı safkan tay birincilik için mücadele verdi.  Koşunun ikinciliğini, Özlem Ece Karamazı’nın sahibi olduğu DISTANT SHINING Gökhan Gökçe idaresinde elde ederken, Hatice Yıldız’ın sahibi olduğu, Uğur Polat ile 92. Gazi Koşusu’na katılan MISTER GÖRKEM üçüncü, Fedai Kahraman’ın eşi Sanem Kahraman adına koşan VANCOUVER  da Mustafa Çiçek ile dördüncü oldu. Böylece Kahraman ekürisi büyük derbide iki derece birden almış oldu.

Ahmet Çelik,  Üst üste 4. kez Gazi Şampiyonu Olarak Tarihe Geçti

2018 yılı Gazi Koşusu’nu kazanan başarılı jokey Ahmet Çelik, 2015 yılında RENK ile, 2016 yılında GRAYSTORM ile ve 2017 yılında PIANO SONATA ile kazanarak, Ekrem Kurt’a (1971-1972-1973) ait 3 yıl üst üste kazanma rekorunu yenilemişti. 2018 yılı Gazi Koşusu’na bu kez HEP BERABER isimli safkanla katılan Ahmet Çelik, bu önemli klasiği 4. kez üst üste kazanarak, adını yarışçılık tarihimize yazdırmayı başardı.

Üst düzey bir mücadele sonunda adını yarışçılık tarihimize altın harflerle yazdırmayı başaran safkanın ilgilisine, antrenörüne ve jokeyine kupayı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba verdi.
92. Gazi Koşusu heyecanına yarış severlerin yanı sıra atçılık camiasının önde gelenleri, iş ve sanat dünyasından önemli isimler, politikacılar ve devlet erkanı da katıldı.
Veliefendi Hipodromu tribünlerinde yaklaşık 25 bin yarış sever Gazi Koşusu heyecanına ortak oldular.

VİDEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir