4. Etnospor Forumu Çevrimiçi Olarak Gerçekleşti

Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) tarafından her yıl “Geleneksel Sporların İhyası” teması ile düzenlenen Etnospor Forumu’nun dördüncüsü küresel salgın nedeniyle 10 Nisan’da çevrim içi olarak gerçekleşti. 61 ülkeden 300’e yakın katılımcının çevrim içi olarak katıldığı forumda; 6 ülkeden gençlik ve spor bakanlarının katılımıyla, DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan’ın oturum başkanlığında bir de panel düzenlendi.

Bu yıl 4.sü düzenlenen Etnospor Forumu, küresel salgın nedeniyle 10 Nisan’da çevrim içi ortamda düzenlendi. Katılımcıların kendilerine özel hazırlanan dijital platformdan takip ettiği forum büyük ilgi gördü. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesaj yoluyla katılım sağladığı foruma, DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Gambiya Gençlik ve Spor Bakanı Bakary Y. Badjie, Katar Kültür ve Spor Bakanı Salah bn Ghanem Al Ali, Mali Gençlik ve Spor Bakanı Mossa Ag Attaher, Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanı Vanja Udovičić, Somali Gençlik ve Spor Bakanı Hamza Said Hamza ve Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra 61 ülkeden 300’e yakın kişi katıldı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Maimunah Mohd Sharif canlı bağlantı ile Forum’a katılırken, Polonya Spor ve Turizm Bakanı Anna Krupka ve UNESCO Sosyal ve Beşeri Bilimler Direktör Yardımcı Gabriela Ramos da gönderdikleri video mesaj ile katkı sağladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Geleneksel Değerler ve Sporlar Öne Çıkacak” 

4. Etnospor forumuna video mesaj yoluyla katılım sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgının toplumlara olan etkisini vurgulayarak, “Salgınla beraber sadece sağlığın ve sağlıklı hayatın değil, aynı zamanda dayanışmanın, paylaşmanın, geleneksel değerlerin önemini de gördük. Bireyselliği yücelten, maneviyatı yok sayan, geleneksel değerleri hor-hakir gören hakîm zihniyet, salgının yol açtığı sorunları derinleştirmiştir. Salgın sonrasında yeniden şekillenecek dünyada geleneksel spor dalları ile bu sporların temsil ettiği kültür ve değerlerin daha fazla öne çıkacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Forumun önemine değinen Erdoğan, “60’dan fazla ülkenin iştirakiyle gerçekleşen bu önemli forum kapsamında yapılacak tartışmalar, dünyadaki geleneksel spor dalları ile bu sporların temsil ettiği kültür ve değerleri yaşatma mücadelemizde bizlere destek olacak, yol gösterecektir.” dedi.

DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan: “Etnospor Forumu Bağlarımızı Güçlendiriyor”

4. Etnospor Forumunun kültürlerarası bağları güçlendirdiğini vurgulayan DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, “Kültürel değerleri canlandırmak, içinde yaşadığımız toplumları ileriye taşımak için güçlü bir adımdır. Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak amacımız sadece geleneksel sporları korumak değil, aynı zamanda bu kültürler etrafında müzik ve el sanatları gibi gelenekleri de korumaktır. Bu açıdan, Etnospor Forumu bağlarımızı güçlendirmek için fırsattır. Yeteneklerimizi ve enerjimizi geleneksel sporlar etrafında birleşmek için kullanmalıyız.” şeklinde konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu: “Kültürel Mirasımızı Yaşatmalıyız”

4. Etnospor Forumu’nun kültürel mirasların yaşatılmasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Kültürel mirasımızı yaşayarak ve yaşatarak gençlerimize layık olduğu şekilde aktarmalıyız. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, geleneksel sporların ihyasına yönelik yaptığımız çalışmalarımızı her geçen gün artırıyor ve bu alanda yapılan çalışmaları destekliyoruz. Etnospor Forumu’nun kültürel mirasımızın yaşatılmasında önemli bir yere sahip olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

6 Ülkenin Bakanlarının Katılımıyla Panel Gerçekleştirildi

Küresel salgın nedeniyle çevrim için ortamda gerçekleşen Forum’a; Gambiya, Katar, Mali, Sırbistan, Somali ve Türkiye’den bakan düzeyinde katılımlar gerçekleşti. Forumda DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde ilgili Bakanlar, “Kovid-19 ve Sonrasında Gençler İçin Yeni Bir Motivasyon Kaynağı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar” başlığı üzerine katkılarını sundular.

DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Gambiya, Katar ve Sırbistan’dan Katılımcı Bakanlar Geleneksel Sporların İhyasına Dair “Ortak Bildiri” İmzaladı

Forumda DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Gambiya Gençlik ve Spor Bakanı Bakary Y. Badjie, Katar Kültür ve Spor Bakanı Salah bin Ghanem ve Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanı Vanja Udovičić geleneksel sporların ihyası için ortak bildiriye imza attı.

Dünyanın Dört Bir Yanından Katılım

Çevrim içi ortamda gerçekleştirilen panele, bakanların, hükümet yetkililerinin, federasyon temsilcileri ve akademisyenlerin içinde bulunduğu 61 ülkeden katılım sağlandı. Forum boyunca alanında yetkin isimler, geleneksel sporların geleceği üzerine önemli katkılar sundular. Katılımcılar, 4. Etnospor Forumu’nu 6 farklı dilde kendilerine özel dijital platformdan takip ettiler. Etkinlik, dijital ortamdaki verimliliği ve katılımcı çeşitliliği açısından salgın döneminde örnek teşkil eden bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Forum Sonuç Bildirgesi Yayımlanacak

4. Etnospor Forumu’nda iki farklı oturumda yaklaşık 300 katılımcı, Geleneksel Sporlar ve Oyunların tanıtılması ve yaygınlaştırılmasında dijitalleşmenin rolü ve mevcut dijital ağları etkin bir şekilde kullanılması konularını masaya yatırdı. Oturumlar sonucunda oluşan görüş birliği, sonuç bildirgesi olarak Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından yayımlanacak.

Forum’un Karbon Ayak İzi Sıfırlandı

“Geleneksel Sporların İhyası” misyonunu tamamlamak adına sürdürülebilir bir dünya için harekete geçen Dünya Etnospor Konfederasyonu, doğaya ve çevreye saygı vizyonu ile 4. Etnospor Forumu’nun karbon ayak izini sıfırladı.